Catering Firmalarında Doğru Menü Planlama Catering Firmalarında Doğru Menü Planlama

Catering firmaları için menülerin doğru planlaması çok önemlidir. Dört Mevsim Catering, müşterilerinin karşısına doğru menülerle çıkmaktadır. Menülerin doğru planlanması catering şirketleri, müşterilerin gözünde güvenli konuma getirir.

Catering firmaları doğru menü planlama sayesinde birçok noktada avantajlı duruma gelirler. Menü planlamasında uygun fiyat, kalite ve lezzetin doğru şekilde kombinasyonu yapılır. Menüler, gıda teknikerleri ve diyetisyenlerin üzerinde çalışması sonucunda ortaya çıkar.

Her gıdanın kalori miktarları, değerleri ayrı ayrı hesaplanarak menüler oluşturulur. Menü planlamasında denge çok önemlidir. Menü içerisindeki yemeklerin tat uyumları da çok önemlidir. Örneğin; bir menü içerisinde pilavla makarna aynı anda yer almamalıdır. Menüde ya makarna ya da pilav yer almalıdır ki karbonhidrat dengesi sağlanabilsin.

 

Catering Firmaları Doğru Menü Planlama Teknikleri Nelerdir?

 

Catering firmaları, menü planlarken 3 tekniği kullanmaktadır. Dört Mevsim Catering tarafından kullanılan doğru menü planlama teknikleri şunlardır:

 

Çoktan Seçmeli Menüler

Catering firmaları, çoktan seçmeli menü seçenekleriyle müşterilerine detaylı bir hizmet sunmuş olur. Çoktan seçme menüler;

 1. Farklı ana yemekler,
 2. Salata çeşitleri,
 3. Dördüncü yemekler,
 4. Yardımcı yemeklerden oluşmaktadır.

Catering firması, çoktan seçmeli menüleri aylık olarak hazırlar. Müşterilerde hazırlanan menüden bir tanesini seçer. Çoktan seçmeli menüler, catering firmasına olan memnuniyeti artırmaktadır. Herkesin alması gereken kalori miktarı aynı değildir. Bundan dolayı çoklu seçmeli menüler sayesinde herkes kendine uygun olan menüyü seçer. Bir catering firmasının aynı anda farklı farklı menüler hazırlaması profesyonelliğini gösterir. Çoktan seçmeli menüler sayesinde farklı menü isteklerinde bulunan müşterilere aynı anda hizmet sunulmuş olur.

 

Standart Menüler

Ankara catering firmaları tarafından hazırlanan standart menüler, diğer menülere kıyasla daha ekonomiktir. Çünkü farklı menülerden oluşmaz. İsminden anlaşılacağı üzere belirli başlı yiyeceklerden oluşan menü çeşididir. Standart menülerin sunumları da çok kolaydır. Ayrıca hızlı şekilde servis edilirler. Genellikle maliyeti düşük olduğu için iş yerlerinde çok tercih edilmektedir.

 

Kategorize Edilen Menü Planlamaları

Dört Mevsim Catering müşterilerine kategorize edilen menülerde sunuyor. Kategorize edilen menülerde yemekler aynıdır. Fakat yemeklerin gramajlarında farklılıklar vardır. Kategorize edilen menülerin içerisindeki yemeklerin kalori ölçümleri daha kolay yapılır.

Catering şirketi, müşteriler tarafından talep edilen farklı fiyat politikalarına da cevap vermiş olur. Seçmeli menüyle karşılaştırıldığında daha ekonomiktir. Operasyon giderleri ve üretim maliyeti açısından çok uyguna gelir.

 

Catering Firmalarının Hazırladığı Doğru Menülerin Özellikleri Nelerdir?

 

Catering firmaları tarafından hazırlanan menüler, müşterileri tatmin etmektedir. Catering firmalarının hazırladığı menülerin özellikleri şöyle sıralanabilir;

 1. Satın alma işi kolaylaşır.
 2. Müşterilerin yeterli ve dengeli beslenmesi sağlanır.
 3. Hazırlanan menülerin kalori değerleri açık şekilde belirtilir.
 4. Yemek artıklarının oluşturulması engellenir.
 5. Müşterilerin hem biyolojik hem de psikolojik doyumu sağlanmış olur.
 6. Toplu beslenme sistemlerinin başarısında etkin rol oynamaktadır.
 7. Yemek giderleri kontrol altına alınır.
 8. Obezite, hastalık vb. durumlara karşı özel menüler hazırlanır.

 

Catering Firmalarının Menü Hazırlaması Neden Önemlidir?

 

Catering firmalarında doğru menü planlama öncelikle canlı sağlığı açısından çok önemlidir. Catering firması tarafından hazırlanan menülerin insan sağlığına uygun olması çok önemlidir. Kaliteli ve taze gıdalardan menüler hazırlanır. Ayrıca insanların günlük ihtiyaç duydukları kalori ve enerjiye göre hazırlanmasına da çok dikkat edilir.

Catering firmalarında doğru menü planlama işlemi müşterileri memnun edecek şekilde yapılır. Menü planlama, tüketicileri tatmin edecek şekilde ayarlanır. Burada hem servisin düzenli olarak yürümesi sağlanır hem de maliyet kontrolü sağlanır.

Menülere göre paketleme ve sunumda kullanılacak araç gereçlerde belirlenir. Catering firmaları tarafından hazırlanan menüler her açıdan müşterilerde memnuniyet yaratır.Yorumlar (0)Yorum Yapın

ankara catering ×
Dört Mevsim Catering
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1