Catering İşletmeleri için Pazarlama Stratejileri Catering İşletmeleri için Pazarlama Stratejileri

Catering işletmeleri, pazarlama stratejileri geliştirerek sektörlerinde daha hızlı isimlerini duyurabilirler. Dört Mevsim Catering, doğru pazarlama stratejileriyle müşterilerine ulaşıyor. Etkili, güçlü pazarlama stratejileriyle uzun süreli ortaklıklar kurmaktadır. Bunun yanı sıra yeni müşterilerde elde edebilirler.

Ankara catering firması olarak pazarlama planını oluştururken öncelikle hedef kitle belirlenmektedir. Hedef kitlenin vereceği yanıtlar doğrultusunda bir pazarlama yaklaşımı belirlenir. Böylelikle pazarlama bütçesi de doğru şekilde harcanır. Ayrıca pazarlama planı oluşturulurken harekete geçirici mesajlara da yer verilmelidir. Harekete geçirici mesajlar sayesinde hedef kitle daha kolay satın almaya yönlendirilir.

 

Catering İşletmeleri için 9 Pazarlama Stratejisi

 

Catering işletmeleri şu pazarlama stratejilerini uygulayabilir:

 

Web Site Kurulmalı

Bir catering firması, web sitesi ile kendine müşteri çekebilir. Dijitalleşen dünyada web siteleri, müşteri çekme ve satışları artırma aracı olarak kullanılmaktadır. Catering firması, web site aracılığıyla potansiyel müşterilerine menülerini tanıtabilir. Web sitesi içerisinde menü çeşitlerinden tutunda fiyatlandırmasına kadar pek çok unsur bulunmaktadır. Oluşturulan web sitenin mobil uyumlu olması çok önemlidir. Bunun yanı sıra sitenin SEO uyumlu olmasına da dikkat edilmelidir.

 

Sosyal Medya Platformlarında Hesap Oluşturulmalı

Günümüzde tüm sektörlerde olduğu gibi catering firmalarının da sosyal medyada aktif olması bir zorunluluktur. Catering firmaları, sosyal medya platformları sayesinde kısa sürede hedefledikleri müşteri sayısına ulaşırlar. Sosyal medya platformlarında bir catering firmasının aktif olması marka bilinirliği açısından çok önemlidir. Çünkü sosyal medya platformları catering işletmelerinin;

  1. Hizmetlerini pazarlayabileceği,
  2. Potansiyel müşterilere ulaşabileceği,
  3. Takipçilerden oluşan bir topluluk oluşturabileceği yer olarak nitelendirilebilir.

Catering işletmeleri, hizmetlerini anlatan bilgilendirici kısa yazılara sosyal medya hesaplarına yer vermelidir. Aynı zamanda bilgilendirici yazılarda mutlaka sosyal medya hesaplarına eklenmelidir.

 

Sosyal Medya Paylaşım Programı Geliştirilmeli

Catering işletmeleri, sosyal medya platformları için paylaşım programı da geliştirmelidir. Catering firmaları, sosyal medya platformlarında düzenli aralıklarla paylaşım yaptıkları takdirde çok kısa sürede hedeflerine ulaşırlar. Düzenli içerikler üretip onları sosyal medya platformlarında paylaşmanın yanı sıra diğer hesaplarla etkileşim halinde olmakta çok önemlidir. Bir catering firmasına ait sosyal medya platformunda her gün en az bir adet içerik paylaşılması gerekiyor. Düzenli olarak sosyal medya platformlarında içerikler paylaşıldığında sayfanın takipçi sayısı önemli ölçüde artar.

 

Dikkat Çekici İçerikler Paylaşılmalı

Ankara catering firması olarak sosyal medya hesaplarımızda düzenli şekilde dikkat çekici içerikler paylaşıyoruz. Dikkat çekici içerikler, catering firmasının etkileşimi artırmaktadır. Sosyal medya içerik fikirlerini şöyle sıralayabiliriz;

  1. İlgi çeken ve yaratıcı menüler,
  2. Etkinlikler hakkında bilgi,
  3. Sunulan içecek ve yiyeceklerin malzemelerinin tedarikçileri,
  4. Popüler mekanlardaki etkinlikler,
  5. Catering firmasının sahibinin ve personellerinin biyografileri,
  6. Yerel ve popüler satıcılarla iş birlikleri,

 

Sosyal Medya Uzmanlarıyla Çalışılmalı

Kurumsal catering firmaları, sosyal medya uzmanlarıyla çalışarak platformlarının takipçi sayısını artırabilir. Catering firmasının sunduğu tüm menülerle ilgili içerikler üretip sosyal medya platformlarında paylaşılmalıdır.

 

Analiz Edilmeli

Sosyal medya platformlarının etkileşim sayıları detaylı analiz edilerek yeni bir yol haritası oluşturulmalıdır. Birçok kişi öncelikle herhangi bir ürünü ya da hizmeti satın almadan önce orayla ilgili yorumları inceler. Eğer yorumlar olumluysa hizmet ve ürünü öyle satın alır. Catering firması, olumsuz bir yorum aldığında öncelikle kibarca yoruma cevap vermelidir. Daha sonra yapılan olumsuz yorumu öğrenme fırsatı olarak görmelidir.

 

Geleneksel Pazarlama Stratejileri Yapılmalı

Dijital pazarlamanın yanı sıra geleneksel pazarlama stratejilerine de önem verilmelidir. Radyo, televizyonlarda catering şirketi ile ilgili reklam verilebilir. Afiş, broşür, dergi gibi geleneksel reklam araçlarına catering firmasının hizmetleri ve ürünleriyle ilgili reklamlar verilebilir.

 

Menü Tadım Etkinlikleri Düzenlenmeli

Catering firmaları, pazarlama stratejisi oluştururken popüler kişilerle irtibata geçmelidir. Popüler kişileri, menü tadım etkinliklerine çağırarak catering firmasının birçok kişi tarafından fark edilmesini sağlamalıdır.

 

Yerel Odaklanılmalı

Dijital ve geleneksel pazarlama stratejilerinde yerele odaklanmak catering şirketi için büyük avantajdır. Yerele odaklanmaya Google’da işletme profili açılarak başlanmalıdır. Aynı zamanda el ilanları oluşturmak, etkinlik yöneticileriyle irtibata geçmekte catering şirketleri için avantajdır. Kişiselleştirilmiş menüler hazırlamakta catering firmalarının pazarlama stratejileri arasında yer almalıdır.

 

Catering Şirketi Nasıl Geliştirilir?

 

Bir catering şirketi kurumsal yapıya çeşitli çalışmalarla ulaşabilir. Özel etkinlikler ve promosyonlar catering şirketinin gelişiminde etkin rol oynuyor. Özel promosyonlarla mevcut müşteriler ödüllendirilebilir. Böylelikle müşterilerin yeri sağlamlaştırılmış olur. Ayrıca özel promosyonlarla müşterilerle güçlü ilişkiler kurulur. Marka sadakati oluşturulması noktasında da çok önemlidir.

Bir catering firması, özel promosyonlar sayesinde sağlam müşteri tabanına sahip olur. Catering firmasının tanıtılması ve yeni müşterilere ulaşmak için özel kuponlarla indirimler oluşturulabilir. Mevcut müşterileri elde tutmak için sadakat ödülleri sunulabilir. Sadakat ödülleri sayesinde müşterilerle aradaki bağda kuvvetlendirilir.

Özellikle düğünlerin daha çok yapıldığı gibi önemli sezonlarda çeşitli indirimler oluşturulabilir. Yılın en yoğun olduğu dönemlerde özel indirim kuponları oluşturmak pazarlama stratejilerindendir. Ankara catering şirketi için pazarlama stratejileri hayati önem taşıyor. Dört Mevsim Catering, müşteri ihtiyaç ve taleplerine uygun olarak pazarlama stratejileri oluşturuyor.Yorumlar (0)Yorum Yapın

ankara catering ×
Dört Mevsim Catering
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1