3 Grup Yemek Servisi 3 Grup Yemek Servisi

3 grup yemek servisi yemek planlama içerisinde öne çıkan ve besin gereksinimlerini karşılayacak şekilde öne çıkan servis seçenekleridir. 3 grup yemek servisi içinde birinci grup yemekler arasında büyük parça et yemekleri, küçük parça et yemekleriyle birlikte ikinci grup yemekler arasında çorbalar, pilavlar, börekler, makarnalar, zeytinyağlı yemekler ve üçüncü grup yemekler içinde salatalar, meyveler, tatlılar, komposto içerikli yemekler olarak özetlenebilir.

Yiyecek ve içecek endüstrisinin sürekli olarak büyümesiyle beraber yiyecek endüstrisini meydana getiren yiyecek ve içecek ürünlerinin hitap ettiği müşteri gruplarına göre farklı menü seçeneklerini oluşturmuştur. Aynı şekilde 3 grup yemek servisiyle tüketici olan bireylerin dengeli ve yeterli beslenmesi sağlanır ve beslenme maliyetleri de dengede tutulmaya çalışılır.

3 Grup Yemekler Nelerdir?

3 grup yemek içerikleri arasında ilk grup olan et yemekleri, kuzu ve koyun haşlaması, rosto, söğüş et, tava yemekleri, tüm kebap çeşitleri yer almaktadır. İkinci grup yemekleri de tüm çorba, pilav, börek çeşitleriyle beraber tüm zeytinyağlı yemek içerikleri sayılabilir. Üçüncü grup yemekleri genellikle yemek sonrası tatlı veya yemekle beraber tüketilebilen salatalar, mezeler olarak sayılabiliyor. 3 grup yemek servisi ile daha dengeli ve tam olarak yerinde bir yemek avantajı sumaktadır. Gruplar haline sıralanana menüler servis sırasına göre dizilir ve bu sıraya göre servis yapılır.

3 Grup Yemek Servisi Avantajları

Menülerdeki yemekler, insanların yağları, karbonhidrat, mineral, protein ve vitamin ihtiyaçlarını tamamen karşılar. Menüde ise aynı cins besin maddelerini içerebilen yemekler bulunur. Aynı cins besin maddesinden oluşan menüler de karın doyururlar ancak dengeli bir beslenme sağlanmaz. Bu sebeple menü planlama içerisinde hazırlanan 3 grup yemek servisiyle daha avantajlı bir beslenme olanağı sağlanabilecektir.

Yemek anlamında menüler hazırlanırken bir uyum yakalanması önemlidir. Aynı zamanda daha yeterli ve dengeli bir beslenme açısından öne çıkan 3 grup yemekler, çeşitli yiyeceklerle eş tat sağlayabilen içeriklerle beraber sırayla sunulabilir veya hepsi bir menü içerisinde, tabldot olarak da verilebilmektedir. Genel olarak 3 grup yemek servisi, tüm organizasyonlar ve düzenli yemek alımlarında avantajlıdır.Yorumlar (0)Yorum Yapın

ankara catering ×
Dört Mevsim Catering
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1